2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kylanläggning Luftkylare
Beskrivning: Anläggningen omfattar en ny kylanläggning på kraftverket i Torsvik. Detta innebär installation av luftkylare med en sammanlagd kyleffekt av totalt minst 54 MW. Luftkylarna ska anslutas mot och kyla ned en glykolkrets innehållande 50% propylenglykol (aq). Anläggningen omfattar kompletta luftkylare inom angivna leveransgränser. Omfattningen täcker alla faser av arbetet såsom design, projektering, tillverkning och transport till den av beställaren angivna platsen. Anläggningen ska dimensioneras för en teknisk livslängd på 25 år.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133308:Lot:1