383721-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: grossistsortiment NORR i Örebro län (16/7).
Referensnummer: 16/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Grossistupphandling – kolonial, färskt och fryst sortiment för Hällefors, Nora, Lindesberg och Ljusnarsberg.
Avtalsstart 1.5.2018.
Kommunerna i norra länsdelen av Örebro län bjuder härmed in er att lämna anbud gällande deras behov av livsmedel. Samtliga upphandlande myndigheter är att ses som en enhet, anbud som lämnas gäller för alla kommunerna. Under 2016 köpte kommunerna grossistsortiment för ca 27 000 000 SEK. Volymen är endast en uppskattning inför kommande avtalsperiod, inga volymer garanteras under avtalsperioden. Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida. Välkommen med ert anbud!
Helt eller delat anbud:
Anbud önskas för de 2 angivna varugrupperna nedan, anbud lämnas på varje del för sig.
Varugrupp 1: Kolonial, färskt och djupfryst, lilla mejeri samt färska grönsaker och frukt.
Varugrupp 2: Charkuterier.
En leverantör kommer att antas per varugrupp.
Avrop kommer att ske löpande under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15872000 Örter och kryddor, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna i norra länsdelen av Örebro län bjuder härmed in er att lämna anbud gällande deras behov av livsmedel. Samtliga upphandlande myndigheter är att ses som en enhet, anbud som lämnas gäller för alla kommunerna. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Under 2016 köpte kommunerna grossistsortiment för ca 27 000 000 SEK. Volymen är endast en uppskattning inför kommande avtalsperiod, inga volymer garanteras under avtalsperioden. Beställningar/avrop av livsmedel genomförs av respektive upphandlande myndighets kök, café, gruppboende osv., i varierande storlek med antalet portioner som tillagas och serveras. I efterfrågat sortiment varierar efterfrågan på storleksförpackning och innehåll beroende på vilken målgrupp som livsmedlet riktar sig till. Nora kommun 212000-2007, Ljusnarsbergs kommun 212000-1959, Lindesbergs kommun 212000-2015, Hällefors kommun 212000-1942. Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida. Välkommen med ert anbud!
Bilagor:
Bilaga 1 Sortimentsspecifikation Kolonial, färskt och fryst sortiment,
Bilaga 2 Sortimentsspecifikation Lilla mejeri,
Bilaga 3 Sortimentsspecifikation Charkuterier,
Bilaga 4 Compare© (Statistik och prisinformation),
Bilaga 5 Compare© (förklaring ifyllnad av svarsfil),
Bilaga 6 Leveransfrekvenser,
Bilaga 7 Statistik på frukt och grönt 2016,
Bilaga 8 Volymprodukter (Se kap. 4.8; punkt 4).
Anbudsutformning:
Upphandlingen genomförs via Visma Tendsign. För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com
Vid frågor eller behov av support kring hanteringen av systemet kontaktas Visma Tendsigns support på 0771-440 200. Anbudsgivaren får genom Visma Tendsign all tillkommande information i upphandlingen i form av eventuella förtydliganden samt svar på inkomna frågor. Anbudsgivarens anbud ska vara skrivet på svenska. Enstaka i svenskan vedertagna ord och uttryck på annat språk accepteras. Certifikat och dylikt accepteras på originalspråk. Om en anbudsgivare inte registrerar sig på www.tendsign.se utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt kan Kommunen inte garantera att information om frågor/svar, rättelser och så vidare under anbudstiden, kommer anbudsgivaren tillhanda.