38377-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tomtebogård infrastruktur etapp 1
Referensnummer: 19254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av nybyggnad av infrastruktur för nytt bostadsområde på Tomtebogård, Umeå. Nybyggnaden omfattar Va, gator, landskap, gc-vägar,
Fjärrvärme, bredband, telefoni, el, belysning m.m. I projektet ingår även en ny anslutningsväg längs östra sidan av Nydalasjön fram till Kyrkstugan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 53 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen