383820-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning och renhållning – Städsystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStädsystem
BeskrivningSundvalls kommunkoncern önskar upphandla en digital lösning (Städsystem) för Drakfastigheters städverksamhet Det nya Städsystemet förväntas bidra till ett digitalt verksamhetsstöd som är modernt, användarvänligt och framtidssäkert. Systemet ska stötta, förenkla och kvalitetssäkra arbetet för både lokalvårdare, områdeschefer och ledning De förväntade kvalitativa nyttorna med Städsystemet är bland annat att det kommer att bidra till bl a, ökad driftsäkerhet, förbättrad arbetsmiljö, enklare och bättre städ- och resursplanering m.m. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande i två steg
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114300:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd