2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig Förhandsinsyn - Drift, support och underhåll av insatsplaneringssystem
Beskrivning: Fagersta kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att teckna avtal med nedan angiven leverantör för drift, support, integrationer och underhåll av Intraphone programvaror och tjänster. Äganderätten till IntraPhones återrapportering, dokumentation och planeringssystem innehas av IntraPhone Solution AB. Genom äganderätt till licenser avseende IntraPhones system har Fagersta kommun ickeexklusivt nyttjanderätt till IntraPhones återrapportering, planeringssystem och deras programprodukter/moduler. IntraPhones system används för planering, tid-och insatsregistrering samt stöd för den föreskrivna dokumentationen som görs inom hemtjänsten. Drift, support- och underhåll av systemet är nödvändigt för att kontinuerligt kunna uppfylla samtliga i Sverigerelevanta lagar, författningar, normer och föreskrifter som utfärdas av behöriga myndigheter för de uppgifter som åligger Fagersta kommun. Kontrakt tilldelas IntraPhone Solutions AB, org. Nr. 559186-3674, Gustav Adolfs torg 47, 211 39 Malmö.
Intern identifierare: 2024,02
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000