38399-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad projekt Cephalus 2022
Referensnummer: 1161-2022/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet ska leverera ett totalrenoverat kvarter av Cephalus 10. Byggnadsarbetena består av rivning, ombyggnad samt nyinstallation av tekniska system samt underhåll och ändringar av tak, fönster och
fasader. Större ändringar planeras även av planlösningarna på alla våningsplan och ingrepp i känsliga miljöer. Byggnadernas säkerhet och säkerhetssystem kommer att uppdateras.