383995-2018 - ResultatSverige-Täby: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väg och ledningsentreprenad 47801
Referensnummer: SBN 2017/188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar detaljprojektering (upprättande av bygghandling) utifrån i förfrågningsunderlaget givna programskisser, samt utförandet av bygghandling, vilket i stora drag kommer att innebära markförstärkning, schakt, bädd och fyll för, och läggning av VA ledningar, samt uppbyggnad av vägkropp upp till underkant slitlager.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233120 Vägbygge, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen