383999-2018 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mindre anläggningsentreprenader
Referensnummer: TND/2018:348
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre anläggningsentreprenader på Beställarens mark. Arbeten kan bland annat avse, men är inte begränsat därtill, följande exempel:
— Berg- och jordschakt, t.ex. masshantering, sprängning.
— Utbyte, renovering och nyanläggning av VA-anläggning.
— Markplanering, t.ex. anläggande av gräsmatta, planteringar, markplattor, mindre asfaltsjobb, kantstenar, murar, etc.
— Trafikrelaterade åtgärder, t.ex. farthinder, lagning eller nybyggande av räcken för högtrafikerade vägar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen