384094-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Artiklar för behandling av frakturer, spikar och plattor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopediska implantat - Traumaprodukter
Referensnummer: RS/210727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141770 Artiklar för behandling av frakturer, spikar och plattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på Ortopediska implantat – Traumaprodukter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i följande produktgrupper:
• Platt-och skruvfixationssystem
• Skruv kannulerad
• Märgspikar för nedre extremitet inklusive trochantära/subtrochantära femurfrakturer
• Plattfixationssystem för trochantära/ subtrochantära femurfrakturer med glidskruv och/eller glidspik
• Märgspikningssystem flexibelt (vi efterfrågar Titanium elastic nail eller likvärdigt)
• Fixationssystem för cervikala femurfrakturer (spik/skruv)