Upphandlingen omfattar köp av primärlagring inklusive leverans, montering och installation samt Service- och supportavtal (5 år). Målet är att få en fullt redundant infrastruktur med två (2) separata serverhallar, där full drift skall kunna levereras, utan avbrott, vid förlust av en (1) hall. Den upphandlade lagringslösningen skall uppfylla detta mål.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30234000 Lagringsmedier, 32580000 Datautrustning, 32584000 Datalagringsmedia
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen