38416-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Motorfordon – Lastbil & hjullastare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLastbil & hjullastare
BeskrivningTimrå gymnasium är Timrå kommuns kommunala gymnasieskola med totalt cirka 440 elever fördelade 10 nationella program och på Introduktionsprogrammet. En av skolans utbildningar är Fordons- och transportprogrammet med inriktning Transport. På detta program utbildar skolan totalt 72 elever fördelat på tre årskurser. I utbildningen kan eleverna välja att utbilda sig till flygplatstekniker och/eller yrkesförare. I utbildningen ingår bland annat utbildning för körbehörighet C, CE samt YKB. Behovet är en lastbil och en hjullastare. Båda ska vara fabriksnya.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLastbil fabriksny
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108460:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34134100 Lastbilar med flak, 34144710 Hjullastare
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelHjullastare fabriksny
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108460:Lot:2