384189-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Karlstadsstråket Etapp 2:1:1
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKarlstadsstråket Etapp 2:1:1
BeskrivningSnabbusslinjen Karlstadsstråket gör det enklare att resa kollektivt och hållbart i staden. Första delen av Karlstadsstråket, mellan centrum och Rud, stod klar i december 2018. 2022 förlängdes snabbusslinjen till Jakobsberg. I nästa etapp förlängs Karlstadsstråket från Rud till Välsvikens station. Etapp 2:1:1 sträcker sig från Ruds bytespunkt till korsningen Sommargatan/Edsgatan. Under tiden 28 juni t.o.m. 5 augusti svarar kommunen inte på frågor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101499:Lot:1