2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av hårdvara till ATC ONE projektet
Beskrivning: Denna upphandling avser leverans av hårdvara samt därtill hörande leverantörsåtaganden för LFV:s projekt ATC ONE. Projektet syftar till att successivt ersätta nuvarande ATM-system TopSky vid ATCC Malmö och ATCC Stockholm med den nya systemplattformen ATC ONE. Upphandlingen genomförs inom ramen för LFV:s deltagande i COOPANS-programmet och utgör en del av ett verksamhetskritiskt moderniseringsarbete. Syftet är att säkerställa tillgång till den hårdvara som krävs för installation, integration, test och införande av ATC ONE enligt projektets planerade genomförande.
Intern identifierare: Ä-2026-027018
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000