384236-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Arrangering av blomsteruppsättningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor, krukväxter och blomsterarrangemang
Referensnummer: KS2023/154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika former av blommor, blomsterbuketter, snittblommor, blomsterarrangemang, blomsterdekorationer,
krukor, krukväxter, kort samt enklare presentartiklar.
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen avser inköp av olika sorter av blommor, blomsterbuketter, snittblommor, blomsterarrangemang, blomsterdekorationer, krukor, krukväxter, jord, fröer och hälsningskort. Köpet avser uppvaktning vid födelsedagar, pensionsavgångar och kondoleanser osv, som kommunens olika förvaltningar och kommunala bolag vid olika tillfällen behöver köpa in samt vid mindre planteringar för de olika verksamheterna inom kommunen. Angränsande avtal är Jordprodukter 2021 och Perenner vilket avser främst leveranser till parkavdelningen för kommunens allmänna ytor och mer omfattande planteringar.
Anbudsgivaren ska leverera varor och tjänster till Enköpings kommun enligt upphandlingsdokumentet samt anbudsgivarens anbud.
Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03121200 Snittblommor, 03121210 Blomsteruppsättningar, 18530000 Presenter och priser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen