384272-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägambulans
Referensnummer: UPPH2021-00154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att täcka Region Uppsalas behov av akut/intensivvårdsambulanser typ B (storbilar av så kallad ”boxmodell”) under perioden 2023 – 2027
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114100 Utryckningsfordon, 34114120 Paramedicinska fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen