38429-2023 - ÄndringSverige-Malmö: Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gemensamt upphandlings- och avtalssystem
Referensnummer: STK-2022-1346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudsyftet för denna upphandling är att minska brott i välfärden. Genom att tillgängliggöra stadens inköpsavtal för den som har ett inköpsbehov minskar risken att göra fel t ex genom att få en tydlig överblick kring gällande avtal. Det bygger på att avtalssystemet är så komplett som möjligt och att systemlösningen har ett värde för Malmö stads anställda. Malmö stad har även behov av ett upphandlingssystem som synkroniserar med kommande avtalssystem, och kommer såldes också upphandlas.