384345-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Underhållsarbeten för avlopp
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning och transport 2016.
Referensnummer: GNU 2016/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232410 Underhållsarbeten för avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar bland annat:
— Tömning av enskilda avloppsanläggningar inkl. transport till avloppsreningsverk,
— Slamtransporter mellan kommunala avloppsreningsverk,
— Högtrycksspolning och sugning av ledningar och brunnar,
— TV-inspektion,
— Dricksvattenkörning,
— Tömning av fettavskiljare,
— Rotskärning.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Alla kvalificerade leverantörer som lämnat anbud kommer att bjudas in till den avslutande auktionen. Inbjudan sker per e-post som informerar om när auktionen startar.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Säter – Slamtömning enskilda avlopp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Säter – Övriga tjänster
Del nr: 2
Hedemora Energi – Slamtömning
Del nr: 3
Hedemora Energi – Spolning och Rotskärning
Del nr: 4
Hedemora Energi – Transporter
Del nr: 5
Gagnef – Slamtömning och övriga tjänster
Del nr: 6
Borlänge Energi – Slamtömning och Tömning av fettavskiljare
Del nr: 7