Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster- Inrikes
Referensnummer: FM2019-1285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser flyttjänster inrikes, både kontorsflytt samt bohagsflytt. Med flyttjänster- kontor avses flytt av diverse gods såsom möbler av olika slag och flyttlådor. Tjänsten kommer också att omfatta ned- och uppackning av material från t.ex. tjänsterum samt demontering/montering av inventarier. Till bohag hänförs personliga tillhörigheter som tillhör den flyttandes hem samt förråd för normal förbrukning i hemmet.
Flyttjänsterna, både kontors och bohag, omfattar flyttuppdrag av varierande storlek med både lång och kort framförhållning. Tjänsterna avser både interna som externa flyttuppdrag. Det innebär att det kan flyttas inom en och samma byggnad, från en byggnad till en annan eller flytt till en helt ny adress/ort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaDen upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
På kontorsflytt kan ej en leverantör tilldelas bägge varukorgarna
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Varukorg 1 Kontorsflytt- Nord, Varukorg 2 kontorsflytt Syd
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63122000 Magasinering, 63121000 Lagring och hämtning, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Flyttjänster inrikes
Del nr: Varukorg 3- Bohagsflytt Nord, Varukorg 4- Bohagsflytt Syd
Ytterligare CPV-kod(er) 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Flyttjänster Inrikes. Bohagsflytt