384549-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flexibla bronkoskop - BIVA
Referensnummer: UPPH2022-00195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala har för avsikt att genomföra direktupphandling och tilldela kontrakt gällande tre flexibla bronkoskop i varierande storlek från 2,0 mm till 4,3 mm i ytterdiameter.
Processor, monitor och vagn för bronkoskopen ovan ingår i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124100 Diagnostisk utrustning, 33124110 Diagnostiska system, 33124130 Diagnostiska artiklar, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bronkoskopen som är tre (3) till antalet ska ha maximal ytterdiameter på 2,2 mm, 2,9 mm respektive 4,3 mm. Bronkoskopen ska därmed med marginal passa i endotrakealtub i storlekarna 3,0 mm, 3,5 mm respektive 5,0 mm samt ge utrymme för mekanisk ventilering under bronkoskopi.
Det tunnaste bronkoskopet kan vara av fibertyp medan de två grövre bronkoskopen ska vara av videotyp. Alla tre bronkoskopen ska vara av flergångstyp.