384594-2023 - PlaneringSverige-Lund: Snöröjning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - vinterväghållning
Referensnummer: KS 2023/0662
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
På senare år har man inom Lunds tätort övergått från att halkbekämpa med hjälp av torrsalt och sand till att istället sprida befuktat salt och saltlake. Detta har generellt visat sig vara betydligt mer effektivt och skonsamt för miljön och nu övervägs om denna metod också bör tillämpas även utanför Lunds tätort?
Inför kommande upphandling ställer vi här frågan hur potentiella leverantörer ser på detta och den övergång till annan typ av utrustning som krävs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vinterväghållning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vinterväghållning utanför Lunds tätort.