Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd vård och omsorg
Referensnummer: UH-2018-159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72240000 Systemanalys och programmering
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av systemstöd till Lycksele, Vindeln och Robertsfors kommun, inom vilken upphandlingen utförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering med målet att erhålla kontrakt för en Systemlösning som ska kunna erbjudas inklusive drift (saas- eller molntjänst), där all hård-/mjukvara ägs, driftas och är placerad hos Leverantören enligt överenskommet SLA.
Upphandlingens omfattning redovisas i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72240000 Systemanalys och programmering, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48814100 Sjukvårdssystem, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen