384632-2018 - ResultatSverige-Borås: Kranbilar och dumprar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tipp- och Kranbil
Referensnummer: 2018-00024IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34142000 Kranbilar och dumprar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av 1 st. Tipp- och kranbil samt service och reparationsavtal.
Översiktlig beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av en fabriksny tipp- och kranbil (härefter kallad fordonet) där chassit ska baseras på en boggi med styrbar sista axel samt att service/reparationsavtal under 3 år ska ingå.
Fordonet ska vara anpassat för körning främst inom Borås Stads vägnät. Fordonets användningsområde kommer att i huvudsak bestå av anläggningstransporter samt snöröjning. Fordonet ingår även i Servicekontorets beredskapsgrupp. Beredskapen innebär att fordonet ska vara tillgänglig för uppdrag 24 timmar per dygn hela året. Detta innebär att vi ställer extra höga krav på tillgång till reparationer, service och underhåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen