384645-2018 - ResultatSverige-Borås: Motorfordon för godstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastväxlarbil
Referensnummer: 2018-00023IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av 1 st. fabriksny Lastväxlarbil 26 ton Boggi (3 axlat fordon), samt service/reparationsavtal.
Översiktlig beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en fabriksny 26 ton lastväxlarbil med boggie (3-axlat fordon) anpassad för 60 tons tågvikt samt service/reparationsavtal under 3 år. Bilen ska vara anpassad för körning främst inom Borås Stads vägnät. Bilens användningsområde kommer att bestå av schakt och anläggningstransport i stadstrafik. Bilen ingår även i Servicekontorets beredskapsgrupp. Beredskapen består av anläggningstransporter vid t.ex. vattenläckor samt vid vinterväghållning såsom plogning och halkbekämpning med spridare. Beredskapen innebär att bilen ska vara tillgänglig för uppdrag 24 timmar per dygn hela året. Detta innebär att vi ställer extra höga krav på tillgång till reparationer, service och underhåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34133000 Ledade lastbilar, 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen