Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser och syntetluftsanläggningar SLL175
Referensnummer: FSN 2022-0124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51810000 Installation av tankar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans och installation av tankanläggningar samt anläggning för blandning av syntetisk luft från oxygenkälla och nitrogenkälla. Upphandlingen omfattar även leverans av flaskpaket, gasflaskor och kryokärl, medicinska gaser samt industri-, högren-, medicinteknisk- och livsmedelsgas samt där tillhörande kringtjänster.
Den precisa omfattningen av efterfrågade Produkter framgår av Upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde A
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24100000 Gaser, 24110000 Industrigaser, 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre, 24111500 Gaser för medicinskt bruk, 44611000 Tankar, 44612200 Gastuber, 45333000 Gasinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tankanläggningar, flaskpaket, gasflaskor och kryokärl, medicinska gaser samt industri-, högren-, medicinteknisk- och livsmedelsgas samt där tillhörande kringtjänster.
Avtalsområde B
Del nr: B
Ytterligare CPV-kod(er) 24111500 Gaser för medicinskt bruk, 33100000 Medicinsk utrustning, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 44611000 Tankar, 44612200 Gastuber, 45333000 Gasinstallationer
Anläggning för blandning av syntetisk luft från oxygenkälla och nitrogenkälla samt där tillhörande kringtjänster.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 36
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
12 månaders förlängning i enlighet med Upphandlinsdokumenten.