384754-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Djursholm: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gruppbostäder insatser enligt 9 § 9 LSS
Referensnummer: SN 2023-0064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar verksamhetsdrift av kommunen två gruppbostäder enligt 9§9 LSS som tillhör personkretsen enligt 1§1 LSS. Personkrets 1 omfattar personer med utvecklingsstörning och/eller med autismspektrumtillstånd. Driften av dessa bostäder är till 100%, alltså leverantören ansvara för verksamheten enligt kommunens riktlinjer och enligt kravställning.
Verksamhetsdrift av Santararavägen och Slåttervägens gruppbostäder enligt 9§9 LSS
Socialnämnden i Danderyds kommun inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud avseende verksamhetsdrift av två (2) gruppbostäder enligt 9§9 LSS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen