384841-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Etiketter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av ettiketter och märkning samt litteratur inom området för farligt gods
Referensnummer: FM2019-2564
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199760 Etiketter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten transporterar farligt gods både inom och utanför Sveriges gränser. Försvarsmakten har därför behov av att köpa etiketter och märkning för farligt gods. Det finns även behov av att köpa in litteratur i form av regelverk, förordningar, föreskrifter m.m. inom området för farligt gods.
Upphandlingen är indelad i två (2) områden:
1. Etiketter och märkning för farligt gods
2. Litteratur (regelverk m.m.) inom området för farligt gods
Försvarsmakten har för avsikt att teckna ett (1) avtal med en (1) leverantör per område.
En anbudsgivare kan komma att bli leverantör på en eller flera områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Etiketter och märkning för farligt gods
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30199760 Etiketter, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det farliga godset som Försvarsmakten transporterar behöver märkas och etiketteras enligt gällande lagar och förordningar. Detta gäller för samtliga transportslag; väg, järnväg, sjö och flyg.
Litteratur (regelverk m.m.) inom området för farligt gods
Del nr: 2
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Försvarsmakten är i behov av att kunna köpa litteratur i form av regelverk, förordningar, föreskrifter m.m. inom området för farligt gods. Den litteratur Försvarsmakten främst har behov av framgår nedan:
ADR-S med flikar
RID-S med flikar
IMDG-Code med supplement med flikar
IATA DGR
CRF 49
UN Recommendations on the Transport of Dangerous Goods (The Orange Book) 
ADR på engelska med flikar