384848-2019 - ResultatSverige-KRISTIANSTAD: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon med tillhörande service och underhåll
Referensnummer: 2018-O001756
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och utveckling av ambulansfordon med tillhörande service för Region Skåne.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en samarbetspartner, som Region Skåne kan ingå partnerskap med och där innovations- och utvecklingsprojekt ska utföras parallellt med löpande leveranser av ambulansfordon.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande, enligt LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114120 Paramedicinska fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen