384901-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-317 Hamnpåfarten – Provisorisk anslutning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar jord- och bergschakt, spontningsarbeten, injekteringsarbeten, gatu- och VA-arbeten, kanalisationsarbeten för belysning och trafiksignaler m.m. I vardera änden av Norra Hamnvägen ingår också mindre kapacitetshöjande gatuarbeten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45261400 Spontning, 45332200 VA-arbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.