2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp av nyproducerade bostadsrätter i Skellefteå
Beskrivning: Upphandlingen avser köp av bostadsrätter inom en del av Skellefteå (enligt bilaga karta över del av Skellefteå), dvs bostadsrätter som ännu inte producerats och byggstart inte skett. Kommunfullmäktige i Skellefteå har beslutat att avsätta 50 000 000 SEK för köp av bostadsrätter. Maximalt 15 % av byggprojektets bestånd av bostadsrättslägenheter. Inflyttning ska ske senast under 2027. Skellefteå kommun står inför en stor samhällsomvandling med en förväntad större befolkningsökning på kort tid, där tillgången på bostäder är en helt avgörande faktor för om befolkningsökningen ska kunna bli verklighet. Behovet av nya bostäder är stort och det behövs olika inslag av boendeformer. Behovet av bostäder påverkar också kommunens möjlighet att rekrytera personal, då personalbehovet delvis måste täckas med inflyttning och kommunen behöver tillgång till bostäder för nyanställd personal som flyttar till Skellefteå. Utifrån detta finns det möjlighet för kommunen att upphandla bostadsrätter för att täcka kommunens rådande bostadsbehov och påskynda färdigställande av nya lägenheter. För mer information, se upphandlingsdokumenten
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96145:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 45000000 Anläggningsarbete