38498-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytt-, transport- och magasineringstjänster
Referensnummer: 2018.666
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Flytt-, transport- och magasineringstjänster och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Objekt och omfattning
Ramavtalet omfattar Flytt-, transport- och magasineringstjänster.
Uppdraget består av diverse transporter, flyttar samt magasinering inom Alingsås kommun.
Beställarens behov följer enligt nedan.
Flytt/transport av möbler/inventarier, eventuella pianon, hela kontor, utbildningslokaler/lärosalar, yrkesskolor, bohag, bibliotek etc. med flyttfordon inklusive erforderlig utrustning inom en och samma byggnad eller mellan olika adresser inom Alingsås kommun
Bortforsling av gods, till exempel till återvinningscentral, dock ej farligt avfall
Magasinering av gods
Demontering/monteringshjälp
Uthyrning och försäljning av flyttkartonger
Tillhandahållande av utrustning/arbetshjälpmedel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63120000 Lagring och magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 4 500 000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 1.5.2019
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 30.4.2023