385096-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakning- säkerhetstjänster
Referensnummer: UHN.2018.126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun inbjuder härmed att lämna anbud på Värnamo kommuns behov av bevakning- säkerhetstjänster och larmmottagning.
Beskrivning och detaljer enligt förfrågningsunderlaget.
Värnamo kommun har cirka 11 personlarm och cirka 75 inbrottslarm, fördelade över kommunen. Historiskt cirka 400 larmutryckningar.
Värnamo kommun reserverar sig för eventuella objekt som tillkommer eller försvinner under avtalstiden. Eventuella förändringar kan ske under avtalstiden.
Omfattningen är hela Värnamo kommuns behov av nämnda tjänster fr.o.m. 1.2.2019 - 31.1.2021, med möjlighet till ytterligare 1 + 1 års förlängning.
Värnamo kommun garanterar ingen specifik volym, då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning, 75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 63712400 Parkeringstjänster, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35125000 Övervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen