385125-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar – Stambytesprogram Järva Pilot
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelStambytesprogram Järva Pilot
BeskrivningAB Svenska Bostäder bjuder in till anbudslämning i upphandlingen Stambytesprogram Järva. Omfattningen i sin helhet framgår av handlingar angivna under punkten AFB.22. Kortfattad beskrivning av projektet: • Komplett stambyte (spillvatten, varm- och kallvatten, vvc) • Nya ”rum i rum” badrum och förnyelse av sep. wc (inkl lokaler). • Ny blandare och nytt vattenlås i kök. • Ny jordfelsbrytare i gruppcentral inkl. ny el inom badrum och wc (inkl. lo-kalers wc). Hyresgäster ges möjlighet till begränsade val och tillval enligt handling. För hante-ring av detta se AFD.1523 Huvuddel 1 avser Gullinge 1 och Husinge 1. Huvuddel 2 avser Husinge 2. Huvuddel 3 avser Tisslinge 1 Huvuddel 2 och 3 ligger som separata optioner som kan avropas separat.
Intern identifierareSB 2024/506
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader, 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Beskrivning.
Intern identifierareStambytesprogram Järva Pilot