385127-2016 - ResultatSverige-Växjö: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon, personbil och minibuss.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Mål och syfte:
Att teckna ramavtal avseende fordon som tillgodoser behovet som upphandlande myndigheter har av personbilar och minibussar. Initialt kommer de ramavtal som blir följden av denna upphandling att innehålla de fordon som antagits efter anbudsutvärderingen.
Beskrivning av tjänsten:
Upphandlingen avser fabriksnya fordon i 6 fordonsgrupper för successiva avrop under avtalstiden.
Personbilar:
— Grupp 1 Liten personbil (1 000-1 300 kg tjänstevikt).
— Grupp 2 Personbil (1 301 kg – 1 600 tjänstevikt):
I denna grupp kommer till största delen kombimodeller att avropas, det är kombimodell som skall offereras och prissättas. I mindre utsträckning kommer även att avrop ske av 5-dörrars/halvkombi- och sedanmodeller och information om vilka modellalternativ som erbjuds önskas. Merparten av kommunens fordon finns i denna gruppen, i huvudsak Ford Focus, Renault Megane och VW Golf.
— Grupp 3 Personbil 4-hjulsdrift (1 301 kg – 1 600 tjänstevikt):
Växjö kommun kommer till största delen att avropa kombi eller 5-dörrars modeller. Kommunen har idag vissa fordon i denna gruppen, i huvudsak VW Golf kombi.
— Grupp 4 Personbil med lätt lastbilsegenskaper:
Med personbil med lätt lastbilsegenskaper avser kommunen personbilar med baksäte där baksätet enkelt går att plocka ut eller fälla ned så att en plan lastyta skapas, det skall finnas möjlighet att få baklucka/dörr med sidohängning och lastförskjutningsskydd mellan förarplats och lastutrymme. Målet är att få ett flexibelt fordon som både kan fungera som personbil och som liten skåpbil. Kommunen har idag vissa fordon som i större eller mindre utsträckning fungerar som personbil med lätt lastbilsegenskaper, i huvudsak Volkswagen Caddy.
— Grupp 5 Personbil/Minibuss:
Med personbil/minibuss avser kommunen fordon som kan transportera 7 vuxna personer (inklusive föraren), samtliga säkerhetskrav skall vara uppfyllda för 7 vuxna personer. Exempel på fordon Nissan e-NV200 Evalia, Opel Zafira.
— Grupp 6 Minibuss:
Med minibuss avser kommunen fordon som kan transportera 8-9 vuxna personer (inklusive föraren), samtliga säkerhetskrav skall vara uppfyllda för 8-9 vuxna personer. Kommunen har idag vissa fordon i denna gruppen, i huvudsak Volkswagen Caravelle.
Drivmedel och miljökrav:
I varje grupp finns det flera undergrupper beroende på drivmedel och miljökrav. Totalt är det 18 undergrupper. Anbudsgivare bekräftar i respektive kravspecifikation att kraven uppfylls.
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till Christer.ohlin@vaxjo.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget. Obs: Inga frågor besvaras under tiden 25.7.2016-10.8.2016.
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter:
Anbudsgivare ska vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande och löpande under avtalsperioden. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
2. F-skatt:
Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
3. Finansiell och ekonomisk ställning:
Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Rating hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.
Teknisk förmåga och kapacitet:
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av detta förfrågningsunderlag. I beskrivningen ska företagets organisation och personalstyrka. Om en förmåga/resurs/kompetens utifrån vad som utlovats i ert anbud ej finns och vidmakthålls under avtalsperioden kan detta att betraktas som ett väsentligt avtalsbrott.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.