385136-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande gällande RFI av pendeltågstrafiken (E49)
Referensnummer: TN 2023-0719
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikförvaltningen kommer inom kort bjuda in till marknadsdialog i samband med
studie inför kommande upphandling av pendeltågstrafiken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60200000 Järnvägstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avsikten är att upphandla ny trafikaffär för pendeltågstrafiken. I samband med studien
inför kommande upphandling av nämnd pendeltrafik är trafikförvaltningen mån om att få del av
marknadens erfarenheter, tankar och förslag vad gäller hur upphandlingen och affären
bör utformas.