385149-2018 - ResultatSverige-Malmö: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende besiktningstjänster
Referensnummer: 18/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avrop från ramavtalet avser uppdrag som besiktningsman inom (i) bygg, (ii) VS, (iii) ventilation, (iv) styr- och övervakning, (v) el- och hiss samt (vi) mark och utemiljö. Upphandlingen avser huvudbesiktningsman som skall knyta till sig eventuella övriga besiktningsmän det finns behov av.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315400 Byggnadsinspektion, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71632000 Teknisk provning, 71632100 Ventilkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen