2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Arkitekter Plan
Beskrivning: Ramavtalet omfattar planarbete för stadsutveckling och fysisk planering enligt PBL. Inom ramen för uppdragen kan det ingå: Planeringsförutsättningar i tidiga skeden Program Detaljplaneprogram Detaljplaner Exploateringsskisser Illustrationsskisser och sektioner i detaljplanearbete Övergripande analys av byggbarhet Visualisering av idéer Deltagande och eventuella föredragningar i projektmöten Rapporter (tex. tävlingsprogram och utvärdering vid markanvisningstävlingar) Uppdrag som resurskonsult Uppdrag som facilitator Uppdrag som inte är uppräknade ovan kan tillkomma under förutsättning att det inte finns separata ramavtal. Listan är därmed inte uttömmande. Uppdragen omfattar normalt framtagande av planhandlingar såsom planbeskrivning, plankarta med bestämmelse och illustrationskarta, framtagande av utkast till samrådsredogörelse och utkast till utlåtande efter skriftlig granskning, samråd med sakägare, intressenter samt kommunala förvaltningar och bolag, deltagande i projektmöten, samrådsmöten och eventuella andra föredragningar. I arbetet kan också ingå att samordna övrigt utredningsarbete som utgör underlag till detaljplaner. Områden som ska planeras kan ha olika förutsättningar och inriktning såsom bostäder, blandstad, verksamheter, trafik och kommunikationer. Projekt som kan komma ifråga kan vara enskilda avgränsade uppdrag eller löpande resursförstärkning på plats hos avropande beställare.
Intern identifierare: N050U25-259
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Tekniska konsulter - Arkitekter Plan