Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Måleriprodukter 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Piteå.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av successiva leveranser av måleriprodukter (färger, lim, spackel, tapet och väv m.m.) och målarverktyg (penslar, rollers m.m.) Produkterna är avsedda för arbeten i egen regi och för det behov gymnasieskolans yrkesutbildning har.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39224210 Målarpenslar, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44812400 Material för målning och tapetsering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.