Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Basfordon, Gästrike Räddningstjänst
Referensnummer: 11071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34114110 Räddningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Gästrike Räddningstjänst upphandlar två räddningsfordon med tank, s.k. tankbil. Fordonet ska ha ett treaxligt chassi med hydrauliskt medstyrande löpaxel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114110 Räddningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen