385268-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Drift av idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av drift, vinterväghållning och underhåll av gator och vägar, park- och tomtmark samt idrotts- och friluftsområden inklusive verksamhetsdrift av idrottshallar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vaxholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden är indelad i 4 delentreprenader. Anbudsgivare inbjuds att lämna anbud på en, flera eller alla delar.
Beräknad avtalsstart den 1.10.2017 gäller för samtliga delentreprenader. Avtalstid fyra (4) år med möjlighet till två (2) års förlängning.
Entreprenad 1 avser drift och löpande underhåll av gator och vägar.
Entreprenad 2 och 3 avser drift och löpande underhåll av park- och tomtmark.
Entreprenad 4 avser drift och löpande underhåll av idrotts- och friluftsområden inklusive verksamhetsdrift av idrottshallar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
92610000 Drift av idrottsanläggningar, 14211000 Sand, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14212110 Grus, 16311000 Gräsklippare, 16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35113000 Säkerhetsutrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37535280 Utomhusbänkar, 45111220 Röjning av ris och buskar, 45233141 Väghållning, 45233292 Montering av säkerhetsutrustning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45420000 Snickerimonteringar, 45421150 Montering av snickerier, ej i metall, 50246200 Underhåll av bojar, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare, 60653000 Uthyrning av båtar med besättning, 77211400 Trädfällning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 77315000 Sådd, 77320000 Skötsel av idrottsplatser, 79992000 Receptionstjänster, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 98363000 Dyktjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Se förfrågningsunderlag avseende planerat underhåll.
Kommunen äger rätt att förlänga avtalsperioden med två (2) år.