385313-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av VDI lösning (VDI – Virtual Desktop Infrastructure).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Mälardalens högskola (högskolan) har identifierat ett behov av en VDI-lösning för att tillgodose verksamhetens behov av att tillhandahålla PC som klarar grafiktunga applikationer så som 3D CAD och liknande mjukvaror till studenter. Behovet löses idag genom PC i datorsalar men högskolan vill på sikt bygga bort problem med höga ljudnivåer i datorsalarna och begränsad skalbarhet och flexibilitet i verksamheten, en VDI-lösning är ett steg på vägen till detta. Samtidigt vill högskolan kunna utöka konceptet genom att tillhandahålla även mer standard PC flexibelt via en VDI-lösning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem, 48517000 IT-programvara, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72222300 IT-tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner