385336-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för radiometriska analyser.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 3
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Strålsäkerhetsmyndigheten inbjuder att lämna anbud på följande anbudsområden avseende Radiometriska analyser inom Strålsäkerhetsmyndighetens miljöövervakningsprogram:
1. Mätning av radioaktiva ämnen i biotaprover, delvis provberedda.
2. Mätning av radioaktiva ämnen i fisk- och musselprover ej provberedda.
3. Mätning av radioaktiva ämnen i torkade sedimentprover.
4. Mätning av radioaktiva ämnen i ej torkade sedimentprover.
5. Mätning av radioaktiva ämnen i dricksvatten.
6. Mätning av radioaktiva ämnen i blandad kost.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas var för sig.
Upphandlingen avser ramavtal omfattande två (2) års avtalsperiod med möjlighet att förlänga avtalet upp till ytterligare 2 år. Preliminär avtalsperiod är fr.o.m. 1.1.2017 t.o.m. 31.12.2019 exklusive eventuell förlängning. Observera att avtalsperiodens start är preliminär och kan komma att ändras.
Observera: Förfrågningsunderlag ska ej begäras ut hos upphandlande myndighet. För att ta del av förfrågningsunderlaget till denna upphandling klickar du på ”Anmäl intresse” i Mercells databas. Fyll sedan i dina kontaktuppgifter så skickas ett lösenord till dig. Med lösenordet kan du smidigt gå in i upphandlingen och lägga anbud direkt på webben. Klicka på ”Jag vill lämna anbud” för fullständig dokumentation.
Om du befinner dig i annan annonsdatabas vänligen följ länken:
http://se.mercell.com/Permalink/62015991.aspx
Vid frågor gällande Mercell, vänligen kontakta Mercell support telefon: 031-360 60 00.
Se även bifogade dokument.
Med vänliga hälsningar,
Strålsäkerhetsmyndigheten,
Hans Erik Hansson.
För denna anbudsprocess använder sig inköparen av Mercell Sourcing Service. För att meddela ditt intresse samt att få tillgång till samtliga dokument, klicka på nedanstående länk eller kopiera den och klistra in i din webbläsare: http://my.mercell.com/Permalink/62015991.aspx
Följ därefter instruktionerna på webbsidan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71900000 Laboratorietjänster, 73111000 Forskningslaboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90740000 Spårning, övervakning och återställning av förorenande ämnen
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Maximalt 4 år.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej