385361-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datainsamling - Mediebarometern 2023
Referensnummer: EUI 22 015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Nordicom vid Göteborgs universitet genomför årligen frågeundersökningen Mediebarometern. Mediebarometern belyser människors konsumtion av alla slags medier en genomsnittlig dag, oavsett distributionsteknik. Undersökningen genomfördes första gången 1979 och har sedan dess genomförts varje år. Nu upphandlar Nordicom vid Göteborgs universitet Mediebarometern 2023, den 45:e i ordningen.
Mediebarometern genomförs som en kombinerad webb- och telefonundersökning. Undersökningen har som ambition att spegla den svenska befolkningens medieanvändning under hela året och under samtliga sju veckodagar. Undersökningen genomförs under perioderna januari till juni och augusti till december.
Mediebarometern finansieras genom dels ett grundanslag från Kulturdepartementet, dels olika intressenters och bidragsgivares medverkan, bl a Sverige Radio, Sveriges Television, Sveriges Utbildningsradio, Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Svenska Dagbladet, Svenska Förläggareföreningen och Sveriges Tidskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79310000 Marknadsundersökningar, 79311210 Telefonundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen