2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetsstöd för miljötillsyn
Beskrivning: Upphandlingen avser ett system för miljötillsyn åt bygglovs- och tillsynsnämnden vid miljö- och bygglovsförvaltningen. Bygglovs- och tillsynsnämnden ansvarar för kommunens tillsyn och prövning inom miljö och hälsoskydd och livsmedelskontroll. För ändamålet använder avdelningen ett verksamhetssystem anpassat för nämnda handläggningsområden.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110899:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Enligt upphandlingsdokumenten