38539-2017 - ResultatSverige-Vänersborg: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell Leasing.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vänersborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlande myndigheter – Vänersborgs kommun, Kunskapsförbundet Väst samt AB Vänersborgsbostäder inbjuder till anbudsgivning avseende finansiell leasing.
Upphandlingen syftar till att teckna ett ramavtal på vart och ett av nedanstående områden dock med samma leverantör.
Fordon såsom personbilar, lätta lastbilar samt minibussar.
Övrig leasbar lös egendom såsom kontorsmaskiner och andra inventarier.
De upphandlande myndigheternas totala begärda limit uppgår till 31 000 000 SEK vad gäller fordon respektive 22 000 000 SEK vad gäller övrig leasbar egendom.
Volymer är endast uppskattade och baseras på statistik. Köparen garanterar inte att en viss volym kommer att leasas.
Med limit avses det högsta belopp som summan av utestående skuld, sammanräknat för samtliga delavtal, vid var tid högst får uppgå till.
Den vanligaste leasingperioden för både fordon och övriga leasingobjekt är för närvarande 36 månader.
Köparen anskaffar fordon och övrig utrustning från de leverantörer som köparen från var tid till annan har avtal med.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66114000 Finansiell leasing, 66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.