38542-2021 - ResultatSverige-Sävsjö: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av elenergi, Sävsjö kommun 2018
Referensnummer: 188.2017.050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fysisk leverans av el samt möjligheter att fastprissätta hela eller delar av den fysiska leveransen för Sävsjö kommun och kommunala bolag.
Orientering
Beställaren bjuder in leverantörer till upphandling av elleverans med möjlighet till fastprissättning av el och miljövärden.
Upphandlingen är ett led i Beställarens löpande arbete och ambitioner om en samlad och effektiv hantering av elenergi och att ta tillvara leverantörsmarknadens miljö- och affärsmässiga engagemang.
För mer information besök www.savsjo.se
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande i enlighet med, Lag om offentlig upphandling (2016:1145 LOU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen