38546-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – KVS - drift av särskilt boende
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKVS - drift av särskilt boende
BeskrivningUpphandlingen omfattar driften av särskilt boende - KVS med 18 vårdboendeplatser, 15 demensplatser samt 1 korttidsplats. Ängelholms kommun är huvudman för de tjänster som omfattas av denna driftentreprenad.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentligt upphandling (LOU) med användande av Enstegsupphandling. Förfarandet medger förhandling. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86229:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster