385472-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Byggmätning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG K419 Mätsamordnare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget avser att verka som mätsamordnare i projekt Hagastaden. Uppdragstagaren ska utgöra en resurs inom Hagastaden, avdelningen för Stora Projekt och därvid medverka i projektarbetet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71315300 Byggmätning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.