Officiellt namn: Höörs kommun Postadress: Box 53 Ort: Höör Postnummer: SE-243 21 Land: Sverige Att: Elvira Nilsson E-post:elvira.nilsson@hoor.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Fibernät- kommunikationsoperatör och övertagande.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höör.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Förfrågan avser ett ramavtal för hela processen från aktivering av passiva fibernät till drift och övertagande av nätet. Ramavtal kommer omfatta 1 500 till 2 000 portar på landsbygden och i vissa tätortsdelar som saknar fibernät. Genomförandet kommer att ske planerat och successivt genom en indelning i fiberområden. Parallellt med denna annonsering sker en upphandling av Fibernät – markarbeten och teletjänster.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.