2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitala kunskapstjänster
Beskrivning: Göteborgs Stads grundskoleförvaltning har för avsikt att köpa in licenser till digitala kunskapstjänster. Kunskapstjänsterna ska användas av samtliga elever och undervisande personal inom den kommunala grundskolan. Anbudsområdet omfattar bland annat digitalt uppslagsverk, filmer som förklarar och ger exempel på kunskaper inom skolämnen, svensk ordbok, enkla appar för stavning, läsning och räkning för barn i grundskolans tidigare stadier samt språklexikon avsedda för mellanstadiet och högstadiet.
Intern identifierare: 25/30
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt bilaga 2 LOU
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000