Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av markskötsel Bogesunds slott m fl
Referensnummer: 0125/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda.
Erfarenhet från uppdrag avseende skötsel av mark, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning i värdefulla kulturmiljöer, god växtkännedom samt god kännedom om skötsel av kulturpåverkad naturmark och dess flora och fauna, krävs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, mark och vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning inom områdena Bogesunds slottspark, Waxholms kastell, Rindö redutt, Oskar Fredriksborgs fästning och Fredriksborgs fästning.
Anläggningarna är statliga byggnadsminnen (SBM) med skyddsföreskrifter för bevarande av kulturvärden.